Otwórz oczy. Jesteś cudem.

Informacje o nowych artykułach
prosto na Twój e-mail


Poczucie klęski Cię nie opuszcza? Wiesz, co zrobiłeś źle. Masz świadomość porażki. Masz dość. Patrzysz na swoje życie i wiesz ile szans zmarnowałeś, ile razy się sprzedałeś, ile razy źle wybrałeś. Ilu dobrych czynów zaniechałeś, ile nadziei zabiłeś, ile razy odepchnąłeś człowieka, który wyciągał do Ciebie rękę. Wznosisz oczy do nieba i wydaje Ci się, że tam jest tylko pustka. Bo pustka wypełnia Twoje serce. Sam stworzyłeś piekło, z którego próbujesz się uwolnić. Gdzie są Twoje młodzieńcze marzenia, które uleciały z biegiem lat? Gdzie się podziały niewykorzystane zdolności, talent, który miał Cię zaprowadzić do gwiazd a któremu się sprzeniewierzyłeś? Przehandlowałeś swoje najgłębsze pragnienia za złudne poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Wykreśliłeś swoją tożsamość, żeby upodobnić się do tłumu, w którym jesteś teraz niezauważalny. Spoglądasz na swoją twarz w lustrze i odwracasz ze zgrozą wzrok. Kim jesteś? Co z Ciebie pozostało?

Pamiętasz jeszcze, że byłeś czysty, niewinny i dobry? Pamiętasz jak surowo oceniałeś innych? Jak byłeś radykalny i niezłomny? Gdzie jest tamten człowiek, który zapatrzony w piękno natury wdychał zapach łąki i świeżo skoszonej trawy? Gdzie jest tamten człowiek, chłonący wiedzę z przekonaniem, że przewyższy swoich nauczycieli? Dlaczego zboczyłeś z drogi, którą sobie wyznaczyłeś? Przyszedłeś na świat jako pełne naczynie, z którego powoli wysiąkała życiodajna woda. Świat, który miał być azylem, napełnił Cię lękiem, zwątpieniem i troskami. Zastanawiasz się gdzie jest Twój dom. Jak tam wrócić. Jak odzyskać utracone poczucie sensu.

Problemy i porażki pochyliły Cię ku ziemi. Zamiast je rozwiązywać, szukałeś winnego. Nie widząc swoich zaniedbań, swojego lenistwa i małoduszności, obwiniałeś los i Stwórcę, nie zauważając jak urządził dla Ciebie świat i ile razy pomagał Ci uniknąć kłopotów.

To jest ten moment, kiedy pora odwrócić się od przeszłości. Możesz zacząć od nowa. Nie będziesz więcej myślał o tym, co się wydarzyło, o tym, kim byłeś, nie będziesz liczył zysków i strat. Przeszłość umarła. A Ty dzisiaj narodziłeś się na nowo. Narodziłeś się prawdziwie. Odtąd jesteś w pełni człowiekiem, świadomym swoich słabości i uzbrojonym w siłę, dzięki której możesz iść naprzód. Nie ociągaj się. Wstań do nowego życia. Żyj pełnią. Oddychaj. Nie chowaj się. Znasz już i siebie, i świat. Umiesz oddzielić dobro od zła. Dzisiaj jest dzień Twoich narodzin. Nie płacz nad przeszłością, świętuj nowe życie. To chwila radości. Ciesz się. Już wiesz co robić. Już wiesz, kim jesteś. Już wiesz, dokąd zmierzasz.

Od tej pory jesteś za siebie odpowiedzialny. Nie zaskoczysz już sam siebie, nie rozczarujesz się sobą. Przyroda odradza się wokół, a Ty jak motyl z poczwarki wreszcie wzlecisz ku niebu, w poczuciu absolutnej i świadomej wolności. Jesteś cudem większym niż dzieła natury. Jesteś człowiekiem. Zajmujesz w świecie wyjątkowe miejsce, wyróżniające Cię spośród innych stworzeń. Obdarzono Cię rozumem i wolną wolą, abyś korzystał z nich wedle swego uznania. Możesz sam siebie kształtować, sam siebie tworzyć, sam decydować czy chcesz się wzbijać wzwyż czy pozostać na ziemi. Twoja godność istoty ludzkiej stąd pochodzi, że sam dokonujesz wyboru. Nie jesteś niewolnikiem, jesteś wolnym człowiekiem, mogącym pokonywać ograniczenia i przeszkody. Jesteś. I z faktu istnienia wynikają wszystkie Twoje możliwości. Nieograniczone możliwości. Nie chciałeś ich wcześniej widzieć. Spaliłeś mapę życia i po omacku szukałeś drogi, która zaprowadziła Cię na manowce.

Oczekiwałeś wiele dla siebie, nie dając nic w zamian. Egoizm nie prowadzi do szczęścia. Tajemnica miłości jest nieprzenikniona. Prawdziwa miłość nie szuka spełnienia ani wzajemności. Sama w sobie jest wartością, nawet gdy pozostanie utracona, oczyszcza i wzbogaca serce. Miłość jest nagrodą. Gdy kochasz, żyjesz.

Otwórz oczy. Jesteś cudem. Dano Ci wzrok, abyś dostrzegał piękno w drobnych rzeczach, dano Ci słuch, abyś zatrzymał się na płacz i śmiech dziecka, abyś usłyszał wołanie o pomoc i poznał siłę miłosnego wyznania. Dano Ci mowę, abyś dał upust złości, abyś podnosił na duchu przygnębionych, abyś odpowiadał na pytania dzieci i umiał wyrazić miłość. Dano Ci możliwość poruszania się, Twoje ciało składa się z kilkuset mięśni i kości oraz dwunastu kilometrów nerwów, aby wykonywało Twoje rozkazy. Abyś szedł przed siebie, abyś pracował, tańczył, odpoczywał i doganiał marzenia.

Pamiętasz, że masz serce? Czujesz jego rytm? Pulsuje w każdej minucie, dniem i nocą bez przerwy, aby dać Ci wolność istnienia, abyś dopisywał kolejne godziny do czasu swojego życia. Serce pompuje krew przez około sto tysięcy kilometrów żył, tętnic, naczynek, prawie dwa i pół miliona litrów krwi w ciągu roku. Niezwykłe urządzenie, jakiego żaden człowiek sam by nie stworzył. Jest Twoje.

Spójrz na swoje ręce. Używasz ich codziennie. Czy skóra psuje się lub niszczy albo wymaga wymiany? Nawet stal matowieje i rdzewieje, a Twoja skóra stale sama się odnawia. Masz też płuca, które dostarczają Twojemu organizmowi życiodajny tlen, filtrując go dla Ciebie także w bardzo zanieczyszczonej przestrzeni. Dwadzieścia dwa tryliony krwinek rozprowadzają tlen po całym ciele. W każdej sekundzie dwa miliony krwinek obumierają i zastępowane są dwoma milionami nowych. Czyż to nie niezwykłe? I zachwycające. Jesteś cudem. To fakt.

Dano Ci również umysł, abyś myślał samodzielnie. Twój mózg jest najbardziej złożoną strukturą we wszechświecie. Zawiera trzynaście miliardów komórek nerwowych, dwa razy więcej niż ludzi na ziemi. Abyś gromadził doświadczenia, kojarzył fakty, wyciągał wnioski i nie ustawał w poszukiwaniach lepszych rozwiązań. Czy masz zatem prawo uważać się za biedaka? Czy czegoś Ci brakuje? Nie. Jesteś bogaczem. Masz w sobie moc, aby odmienić własne życie. Otrzymałeś zdolności, mądrość, nadzieję, dumę. Stań wyprostowany i unieś głowę. Masz tak wiele. Masz wszystko, czego Ci potrzeba. Skorzystaj z tego. To Twój skarb. Narzędzia i środki, którymi zbudujesz nowe życie. Oto wychodzisz z mroku w obszar światła. Nie chowaj się w cieniu.

Przeszłość spowita we mgle, niech będzie lekcją, z której wyniesiesz mądrość, nadzieję i pogodę ducha. Nie ten jest bogaczem, kto wiele posiada, ale ten, który potrafi żyć, poprzestając na niezbędnych rzeczach. Nie ten jest biedakiem, kto niewiele ma, lecz ten, kto zbyt wiele pragnie. Przeszkody, których nie potrafiłeś pokonać, były jedynie złudzeniem, któremu uległeś, żyjąc w mroku. Spójrz bez lęku w jasną przyszłość. Jesteś wyjątkowy.

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!


The Brain - Genialny Umysł

Informacje o nowych artykułach
prosto na Twój e-mail


PRZEJMIJ KONTROLĘ

Docierające do mózgu różne komunikaty, nawet takie, które naszej świadomości wydają się nieistotne, mogą wpływać na mózg i sterować podejmowanymi przez nas decyzjami i działaniami. Jeśli nie przejmiesz kontroli nad swoim mózgiem, może to zrobić ktoś inny.

Każdemu zdarzają się sytuacje, kiedy sam nie rozumie swojego zachowania albo jest z siebie niezadowolony. Nie wie dlaczego postąpił w sposób, który nie przyniósł oczekiwanych efektów, a może wręcz uniemożliwił ich osiągnięcie. Sami dla siebie bywamy tajemnicą, ponieważ zasady działania ludzkiego mózgu pozostają niezgłębione. Podświadomość to zagadka, z którą specjaliści usiłują się zmierzyć od wielu lat. Legendą okryte są badania i dokonania Z. Freuda, jednak od jego czasów niewiele się zmieniło.

Szansa na to, że w ciągu najbliższych lat nastąpi przełom i badacze ogłoszą jakieś znaczące odkrycie jest nieznaczna. Wciąż bowiem ścierają się ze sobą sprzeczne koncepcje, a końca sporu nie widać. Nie ma zatem na co czekać. Od sposobu, w jaki wykorzystamy nasz mózg, zależy jakość naszego życia.

Czytaj więcej...